Balansinformatie
Inleiding
Terug naar navigatie - Balansinformatie - InleidingIn deze paragraaf geven wij verplichte informatie over:
- de meerjarige prognosebalans;
- de bijhorende investeringsplanning (activa);
- meerjarige ontwikkeling van de reserves en voorzieningen (passiva);
- het ontwikkelen van het EMU-saldo.
Prognose balans
Terug naar navigatie - Balansinformatie - Prognose balansDe prognosebalans geeft een verwachting van de balansposten op basis van deze begroting. Deze sluit aan op de Jaarrekening 2025. Het doel is om een beeld te geven van de verwachte financiële situatie van de Provincie aan het einde van elk begrotingsjaar.
De prognosebalans laat zien welke belangrijke veranderingen er worden verwacht.
- Mutaties in activa en kapitaal: de mutaties in de materiële en immateriële vaste activa en kapitaalverstrekkingen komen door de investeringsplanning en het huidige afschrijvingsbeleid, zoals beschreven in het hoofdstuk 'Financiële grondslagen'.
- Mutaties in financiële activa: de veranderingen in overige financiële vaste activa, zoals uitgezette leningen en dalende uitzettingen, worden verder toegelicht in de paragraaf over financiering.
- Resultaat: het resultaat is nu opgenomen als een totaalbedrag. Dit is nog niet toegewezen en zal in deze Statenperiode naar verwachting volledig worden gebruikt voor autonoom beleid.
- Reserves: de reserves dalen door de inzet van programmareserves uit het coalitieakkoord 2023-2027 en andere bestemmingsreserves op basis van bestaand beleid. Hierover staat meer informatie later in deze paragraaf.
- Voorzieningen: de verplichte voorzieningen worden ook nader gespecificeerd in deze paragraaf.
- Schuldpositie: de schuld van de Provincie blijft gunstig. Vanwege de sterke financiële positie, zoals beschreven in paragraaf 4 'Financiering', wordt verwacht dat de Provincie de komende jaren geen structurele externe financiering nodig heeft. Meer informatie hierover staat in de genoemde paragraaf.
x € 1.000 |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Activa |
Ultimo 2025 |
Ultimo 2026 |
Ultimo 2027 |
Ultimo 2028 |
Ultimo 2029 |
Ultimo 2030 |
|||
Vaste activa |
|||||||||
Immateriële vaste activa |
72.467 |
145.804 |
210.254 |
237.416 |
229.256 |
221.096 |
|||
Materiele vaste activa |
409.931 |
463.979 |
503.577 |
571.365 |
635.633 |
646.801 |
|||
Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekkingen |
293.246 |
448.300 |
463.789 |
423.977 |
444.425 |
453.405 |
|||
Financiële vaste activa: Leningen |
1.000.086 |
949.533 |
931.042 |
902.555 |
880.905 |
782.243 |
|||
Financiële vaste activa: Uitzettingen > 1 jaar |
100.233 |
100.233 |
100.233 |
100.233 |
100.233 |
100.233 |
|||
Totaal vaste activa |
1.875.963 |
2.107.849 |
2.208.895 |
2.235.546 |
2.290.452 |
2.203.778 |
|||
Vlottende activa |
|||||||||
Voorraden: onderhanden werk en grond |
27.087 |
13.897 |
9.897 |
20.897 |
23.897 |
23.897 |
|||
Voorraden: gereed product en handelsgoederen |
48 |
48 |
48 |
48 |
48 |
48 |
|||
Uitzettingen < 1 jaar |
260.871 |
-78.115 |
-162.795 |
-24.891 |
-53.421 |
61.592 |
|||
Liquide middelen |
18 |
18 |
18 |
18 |
18 |
18 |
|||
Overlopende activa |
111.856 |
111.856 |
111.856 |
111.856 |
111.856 |
111.856 |
|||
Totaal vlottende activa |
399.880 |
47.704 |
-40.976 |
107.928 |
82.398 |
197.411 |
|||
Totaal activa |
2.275.843 |
2.155.553 |
2.167.919 |
2.343.474 |
2.372.850 |
2.401.190 |
|||
Passiva |
Ultimo 2025 |
Ultimo 2026 |
Ultimo 2027 |
Ultimo 2028 |
Ultimo 2029 |
Ultimo 2030 |
|||
Vaste passiva |
|||||||||
Resultaat (cumulatief) |
85.303 |
39.553 |
90.145 |
130.852 |
170.835 |
203.156 |
|||
Reserves |
1.578.770 |
1.488.405 |
1.345.070 |
1.327.023 |
1.318.334 |
1.315.019 |
|||
Voorzieningen |
29.806 |
30.799 |
19.324 |
19.324 |
19.324 |
19.324 |
|||
Vaste schuld |
33.744 |
18.575 |
13.937 |
9.481 |
7.564 |
6.897 |
|||
Totaal vaste passiva |
1.727.623 |
1.577.333 |
1.468.476 |
1.486.680 |
1.516.056 |
1.544.395 |
|||
Vlottende passiva |
|||||||||
Vlottende schuld |
42.854 |
72.856 |
194.079 |
351.430 |
351.430 |
351.431 |
|||
Overlopende passiva |
505.364 |
505.364 |
505.364 |
505.364 |
505.364 |
505.364 |
|||
Totaal vlottende passiva |
548.218 |
578.220 |
699.443 |
856.794 |
856.794 |
856.795 |
|||
Totaal passiva |
2.275.842 |
2.155.553 |
2.167.919 |
2.343.474 |
2.372.850 |
2.401.190 |
|||
Investeringsplanning
Terug naar navigatie - Balansinformatie - InvesteringsplanningDe investeringen in de materiële en immateriële vaste activa volgens de balans hierboven worden gespecificeerd in de onderstaande tabel.
Het grootste deel van onze investeringen gaat naar de provinciale infrastructuur. Dit zijn bijvoorbeeld projecten zoals de elektrificatie van de Maaslijn (onderdeel van de Railagenda), de N280 en andere provinciale wegen.
€ x 1.000 |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Totaal |
Begroting na |
Begroting |
Meerjarenraming |
|||||
Investeringen in vaste activa |
wijz. 2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||
Uitgaven |
||||||||
Economisch nut |
4.875 |
11.007 |
||||||
Maatschappelijk nut |
73.216 |
65.852 |
94.309 |
89.483 |
27.439 |
|||
Activa van derden |
83.566 |
70.000 |
34.460 |
|||||
Totaal uitgaven |
161.657 |
135.852 |
128.769 |
89.483 |
38.446 |
|||
Bijdragen |
||||||||
Economisch nut |
||||||||
Maatschappelijk nut |
6.509 |
5.773 |
3.716 |
|||||
Activa van derden |
6.774 |
|||||||
Totaal bijdragen |
13.283 |
5.773 |
3.716 |
0 |
0 |
|||
Investeringen per begrotingsprogramma
Terug naar navigatie - Balansinformatie - Investeringen per begrotingsprogrammaHieronder worden de investeringen per beleidsterrein (programma) weergegeven. De onderstaande planning laat zien dat we investeren in de infrastructuurprojecten, met name provinciale wegen.
€ x 1.000 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
Totaal |
Begroting na |
Begroting |
Meerjarenraming |
||
Investeringen in vaste activa |
wijz. 2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
Uitgaven |
|||||
3. Werken aan de toekomstbestendige economie |
1.709 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5. Leefbare steden en dorpen |
0 |
0 |
0 |
0 |
11.007 |
7. Een bereikbaar en toegankelijk Limburg |
155.073 |
135.852 |
128.769 |
89.483 |
27.439 |
9. Financiën en overhead |
4.875 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Totaal uitgaven |
161.657 |
135.852 |
128.769 |
89.483 |
38.446 |
Bijdragen |
|||||
3. Werken aan de toekomstbestendige economie |
1.709 |
||||
7. Een bereikbaar en toegankelijk Limburg |
11.574 |
5.773 |
3.716 |
||
Totaal bijdragen |
13.283 |
5.773 |
3.716 |
0 |
0 |
Stand van de reserves 2026-2030: solide vermogenspositie
Terug naar navigatie - Balansinformatie - Stand van de reserves 2026-2030: solide vermogenspositieVoor het inzicht in de financiële positie is ook onze vermogenspositie van belang. Uit onderstaande specificatie en het betrekken van ons weerstandvermogen blijkt dat er sprake is van een solide vermogenspositie (zie paragraaf 2. 'Weerstandsvermogen en risicobeheersing'). Hieruit blijkt dat onze vermogenspositie sterk is. Meer informatie hierover staat in paragraaf 2, 'Weerstandsvermogen en risicobeheersing'. Het overzicht laat wel zien dat het provinciaal vermogen daalt:
- De algemene reserve is hoger in 2026 dan de jaren daarna. Dit beeld ontstaat door de faseringen van budgetten vanuit het lopende begrotingsjaar (2026) naar de komende begrotingsjaren.
-
In de programmareserves zijn de intensiveringsmiddelen opgenomen voor de realisatie van de ambities uit het Coalitieakkoord 2023–2027. Deze middelen worden ingezet op basis van de door Provinciale Staten vastgestelde beleidskaders en de daaraan verbonden doelen. Hoewel deze middelen hun oorsprong vinden in het Coalitieakkoord 2023–2027, loopt de financiële uitvoering van een deel van de vastgestelde opgaven door na afloop van de coalitieperiode. Daardoor resteert naar verwachting ultimo 2030 nog € 4,66 mln. aan programmareserves. Deze middelen zijn bestemd voor de uitvoering van reeds door Provinciale Staten vastgestelde beleidskaders.
Daarnaast zijn gedurende deze coalitieperiode drie afzonderlijke programmareserves gevormd, die eveneens bijdragen aan de provinciale ambities, maar een langere tijdshorizon kennen dan de huidige coalitieperiode. Het betreft:
- Verstedelijkingsbudget Limburg Centraal: geraamd resterend saldo ultimo 2030 € 47,94 mln.;
- Herontwikkeling VDL en natuurcompensatie: geraamd resterend saldo ultimo 2030 € 12,5 mln.;
- Brightlands: geraamd resterend saldo ultimo 2030 € 11,80 mln.

Specificatie reserves 2026-2030
Terug naar navigatie - Balansinformatie - Specificatie reserves 2026-2030Onderstaande tabel geeft een gespecificeerd meerjarig inzicht in het verloop van de reserves. Wij merken daarbij op:
- bruteringsreserves dienen ter dekking van toekomstige afschrijvingslasten en de hoogte van de reserve is afgestemd op de toekomstige afschrijvingen. Deze dalen dus langzaam maar zeker;
- overige bestemmingsreserves worden ter egalisatie conform instellingsbesluiten ingezet;
- de programmareserves raken in de komende jaren grotendeels uitgeput. Dit komt doordat deze grotendeels worden ingezet voor de beleidsdoelen uit het Coalitieakkoord 2023-2027.
€ x 1.000 |
|||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
||||||||||||||
Balans ultimo 2025 |
Bestem. resultaat |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
|||
dering |
dering |
stand |
dering |
dering |
stand |
dering |
dering |
stand |
dering |
dering |
stand |
dering |
dering |
stand |
|||||
Algemene reserve |
940.883 |
85.303 |
198.998 |
138.652 |
1.086.532 |
6.442 |
82.158 |
1.010.817 |
2.852 |
14.750 |
998.919 |
75 |
7.974 |
991.020 |
0 |
3.776 |
987.244 |
||
Risicoreserve Financieel instrumentarium SiS |
102.962 |
0 |
21.286 |
10.488 |
113.761 |
3.510 |
3.167 |
114.104 |
2.210 |
2.999 |
113.314 |
5.210 |
2.761 |
115.763 |
3.000 |
0 |
118.763 |
||
Reserve Campusorganisatie Chemelot |
28 |
0 |
0 |
28 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Reserve aandelentransactie LIOF |
1.533 |
0 |
0 |
564 |
968 |
0 |
0 |
968 |
0 |
0 |
968 |
0 |
0 |
968 |
0 |
0 |
968 |
||
Reserve knelpunten Economisch beleid |
3.810 |
0 |
0 |
1.800 |
2.010 |
0 |
0 |
2.010 |
0 |
0 |
2.010 |
0 |
0 |
2.010 |
0 |
0 |
2.010 |
||
Egalisatiereserve DU Topper bedrijventerreinen |
387 |
0 |
0 |
0 |
387 |
0 |
0 |
387 |
0 |
0 |
387 |
0 |
0 |
387 |
0 |
0 |
387 |
||
Egalisatiereserve meerjarige projectsubsidies |
6.354 |
0 |
2.458 |
4.954 |
3.858 |
0 |
1.820 |
2.038 |
0 |
2.038 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Bruteringsreserve N280 |
118.700 |
0 |
0 |
118.700 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Bestemmingsreserve ZLSM |
99 |
0 |
0 |
0 |
99 |
0 |
0 |
99 |
0 |
0 |
99 |
0 |
0 |
99 |
0 |
0 |
99 |
||
Reserve Bereikbaarheidsmiddelen |
17.817 |
0 |
0 |
5.472 |
12.344 |
0 |
10.310 |
2.034 |
0 |
706 |
1.329 |
0 |
0 |
1.329 |
0 |
0 |
1.329 |
||
Bestemmingsreserve AROV (actieprogr.reg.openb.vervoer) |
4.570 |
0 |
0 |
0 |
4.570 |
0 |
0 |
4.570 |
0 |
0 |
4.570 |
0 |
0 |
4.570 |
0 |
0 |
4.570 |
||
Egalisatiereserve Programmakosten VDL-Nedcar |
27.219 |
0 |
0 |
18.049 |
9.170 |
0 |
193 |
8.977 |
0 |
0 |
8.977 |
0 |
0 |
8.977 |
0 |
0 |
8.977 |
||
Reserve DU Regiodeal Parkstad |
22 |
0 |
0 |
0 |
22 |
0 |
0 |
22 |
0 |
0 |
22 |
0 |
0 |
22 |
0 |
0 |
22 |
||
Risico-reserve offensieve anticiperende aankopen |
5.000 |
0 |
0 |
0 |
5.000 |
0 |
0 |
5.000 |
0 |
0 |
5.000 |
0 |
0 |
5.000 |
0 |
0 |
5.000 |
||
Reserve grondwaterbeheer |
1.963 |
0 |
0 |
0 |
1.963 |
0 |
63 |
1.899 |
0 |
0 |
1.899 |
0 |
0 |
1.899 |
0 |
0 |
1.899 |
||
Reserve DU-gebiedsontwikkeling Ooijen-Wanssum |
10.226 |
0 |
0 |
161 |
10.066 |
0 |
161 |
9.905 |
0 |
161 |
9.745 |
0 |
161 |
9.584 |
0 |
161 |
9.423 |
||
Reserve DU Zoetwatermaatregelen |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Reserve Decentralisatieuitkering Bodemsanering |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Reserve DU Naijl-effecten mijnbouw |
2.677 |
0 |
295 |
0 |
2.972 |
0 |
2.524 |
447 |
0 |
60 |
387 |
0 |
60 |
327 |
0 |
60 |
267 |
||
Bestemmingsreserve Transitiefonds |
1.426 |
0 |
0 |
737 |
689 |
0 |
0 |
689 |
0 |
0 |
689 |
0 |
0 |
689 |
0 |
0 |
689 |
||
Reserve Natura 2000 |
9.974 |
0 |
0 |
872 |
9.102 |
0 |
1.489 |
7.613 |
0 |
1.223 |
6.389 |
0 |
0 |
6.389 |
0 |
0 |
6.389 |
||
Reserve Natuur |
890 |
0 |
0 |
590 |
300 |
0 |
300 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Reserve brutering Duurzaamheid Gebouwen |
394 |
0 |
0 |
200 |
194 |
0 |
194 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Bruteringsreserve Limburgs Museum |
1.097 |
0 |
0 |
187 |
909 |
0 |
187 |
722 |
0 |
95 |
627 |
0 |
87 |
539 |
0 |
87 |
452 |
||
Bruteringsreserve Creative City |
7.063 |
0 |
0 |
706 |
6.356 |
0 |
706 |
5.650 |
0 |
706 |
4.944 |
0 |
706 |
4.238 |
0 |
706 |
3.531 |
||
Reserve POB/PBDI cao provincies |
1.638 |
0 |
0 |
304 |
1.335 |
0 |
204 |
1.131 |
0 |
204 |
927 |
0 |
0 |
927 |
0 |
0 |
927 |
||
Bruteringsreserve N270 Ooijen-Wanssum |
37.348 |
0 |
0 |
721 |
36.627 |
0 |
721 |
35.905 |
0 |
721 |
35.184 |
0 |
721 |
34.463 |
0 |
721 |
33.742 |
||
Reserve Waterveiligheid Limburg |
50.421 |
0 |
0 |
3.000 |
47.421 |
0 |
0 |
47.421 |
0 |
0 |
47.421 |
0 |
0 |
47.421 |
0 |
0 |
47.421 |
||
Programmareserve Landbouw |
7.693 |
0 |
0 |
4.169 |
3.524 |
0 |
3.235 |
289 |
0 |
259 |
30 |
0 |
30 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve Perspectief Landelijk Gebied |
1.083 |
0 |
0 |
780 |
303 |
0 |
226 |
77 |
0 |
77 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve Water en bodem |
3.164 |
0 |
0 |
954 |
2.210 |
0 |
1.890 |
320 |
0 |
0 |
320 |
0 |
0 |
320 |
0 |
0 |
320 |
||
Programmareserve Sociale Agenda |
22.156 |
0 |
0 |
10.747 |
11.409 |
0 |
11.409 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve Economie |
24.969 |
0 |
0 |
15.195 |
9.774 |
0 |
9.257 |
516 |
0 |
250 |
266 |
0 |
173 |
93 |
0 |
54 |
39 |
||
Programmareserve Onderwijs en arbeidsmarkt |
7.070 |
0 |
0 |
6.125 |
945 |
509 |
945 |
509 |
0 |
0 |
509 |
0 |
0 |
509 |
0 |
0 |
509 |
||
Programmareserve Energie |
9.715 |
0 |
0 |
9.180 |
535 |
0 |
290 |
245 |
0 |
0 |
245 |
0 |
0 |
245 |
0 |
0 |
245 |
||
Programmareserve Leefbaarheid |
26.384 |
0 |
0 |
19.719 |
6.665 |
0 |
5.924 |
741 |
0 |
0 |
741 |
0 |
0 |
741 |
0 |
0 |
741 |
||
Programmareserve Wonen |
4.007 |
0 |
0 |
3.489 |
518 |
0 |
0 |
518 |
0 |
0 |
518 |
0 |
0 |
518 |
0 |
0 |
518 |
||
Programmareserve Verstedelijkingsbudget Limburg Centraal |
50.000 |
0 |
0 |
1.065 |
48.935 |
0 |
1.000 |
47.935 |
0 |
0 |
47.935 |
0 |
0 |
47.935 |
0 |
0 |
47.935 |
||
Programmareserve Cultuur |
10.039 |
0 |
0 |
5.042 |
4.997 |
0 |
3.855 |
1.142 |
0 |
1.142 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve Monumenten, erfgoed, archeologie |
11.039 |
0 |
0 |
7.035 |
4.005 |
0 |
3.805 |
200 |
0 |
100 |
100 |
0 |
100 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve Bereikbaarheid |
8.762 |
0 |
0 |
2.362 |
6.400 |
0 |
2.500 |
3.900 |
0 |
0 |
3.900 |
0 |
3.900 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve Regiodeals |
15.000 |
0 |
0 |
12.143 |
2.857 |
0 |
278 |
2.578 |
0 |
316 |
2.262 |
0 |
0 |
2.262 |
0 |
0 |
2.262 |
||
Programmareserve Bestuurlijke vernieuwing |
2.600 |
0 |
0 |
966 |
1.634 |
0 |
1.634 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Programmareserve 80 jaar bevrijding 2024 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
Progr.reserve Economie – Herontwikkeling VDL en Natuurcompensatie |
0 |
0 |
14.950 |
1.725 |
13.225 |
0 |
725 |
12.500 |
0 |
0 |
12.500 |
0 |
0 |
12.500 |
0 |
0 |
12.500 |
||
Programmareserve Onvoorziene uitgaven |
10.900 |
0 |
0 |
5.501 |
5.398 |
0 |
4.476 |
922 |
0 |
450 |
472 |
0 |
450 |
22 |
0 |
0 |
22 |
||
Programmareserve Brightlands |
5.092 |
0 |
4.550 |
5.242 |
4.400 |
4.550 |
2.700 |
6.249 |
4.550 |
1.400 |
9.399 |
4.550 |
1.400 |
12.549 |
0 |
750 |
11.799 |
||
Reserve bodemsanering 2024-2030 |
401 |
0 |
0 |
140 |
261 |
0 |
0 |
261 |
0 |
0 |
261 |
0 |
0 |
261 |
0 |
0 |
261 |
||
Reserve bodem en ondergrond 2024-2030 |
4.199 |
0 |
0 |
440 |
3.759 |
0 |
0 |
3.759 |
0 |
0 |
3.759 |
0 |
0 |
3.759 |
0 |
0 |
3.759 |
||
Totaal |
1.578.771 |
85.303 |
242.536 |
418.204 |
1.488.406 |
15.010 |
158.346 |
1.345.071 |
9.611 |
27.658 |
1.327.024 |
9.834 |
18.523 |
1.318.335 |
3.000 |
6.315 |
1.315.020 |
||
Meerjarige ontwikkeling stand voorzieningen 2026-2030
Terug naar navigatie - Balansinformatie - Meerjarige ontwikkeling stand voorzieningen 2026-2030Onderstaande tabel geeft inzicht in het meerjarige verloop van de voorzieningen:
- De voorziening APPA (Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers) voorziet in het pensioen en de sociale zekerheid van gedeputeerden en commissarissen van de Koning. Stortingen zijn gebaseerd op een gemiddelde van de afgelopen 5 jaar. Wij merken op dat deze stopt per 1 januari 2028 en de rechten worden overgedragen aan het ABP.
- De voorziening onderhoud provinciale gebouwen is gebaseerd op het door PS vastgestelde onderhoudsplan.
Deze voorzieningen hebben een verplicht karakter en zijn niet vrij besteedbaar.
€ x 1.000 |
|||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||||||||||||||
Beginstand |
Vermeer |
Vermin |
Begin |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
Vermeer |
Vermin |
Eind |
||||
R2025 |
dering |
dering |
saldo |
dering |
dering |
saldo |
dering |
dering |
saldo |
dering |
dering |
saldo |
dering |
dering |
saldo |
||||
Voorzieningen voor toekomstige verplichtingen, verliezen en risico's |
|||||||||||||||||||
Voorziening APPA |
10.482 |
993 |
0 |
11.475 |
993 |
12.469 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
10.482 |
993 |
0 |
11.475 |
993 |
12.469 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||||
Lastenegaliserende voorzieningen |
|||||||||||||||||||
Voorziening onderhoud provinciale gebouwen |
13.105 |
3.587 |
3.587 |
13.105 |
3.587 |
3.587 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
|||
13.105 |
3.587 |
3.587 |
13.105 |
3.587 |
3.587 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
||||
Totaal |
23.587 |
4.580 |
3.587 |
24.580 |
4.580 |
16.056 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
3.780 |
3.780 |
13.105 |
|||
Het EMU-saldo
Terug naar navigatie - Balansinformatie - Het EMU-saldoHet EMU-saldo geeft het verschil weer tussen de inkomsten en uitgaven van de Provincie over een bepaald jaar, volgens de internationale regels van de Europese Unie.
- Positief EMU-saldo: meer inkomsten dan uitgaven (overschot);
- Negatief EMU-saldo: meer uitgaven dan inkomsten (tekort).
In de regeling voor de gelijkwaardige inspanning van decentrale overheden voor het EMU-saldo zijn de collectieve bijdragen van gemeenten, provincies en waterschappen voor de jaren 2027-2030 in concept opgenomen en worden tijdens Prinsjesdag 2026 vastgesteld en per bestuurslaag uitgesplitst. Het Ministerie van BZK publiceert individuele EMU-referentiewaarden, zodat provincies en gemeenten tijdig weten wat hun aandeel is. De EMU-referentiewaarde is geen bindende norm, maar geeft een indicatie van het proportionele aandeel van de Provincie in de gezamenlijke tekortnorm. De in de onderstaande tabel opgenomen referentiewaarde voor de Provincie Limburg is conform de Septembercirculaire 2025 provinciefonds.
€ x 1000 |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mutaties |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||
Activa |
Financiële vaste activa |
Kapitaalverstrekkingen en leningen |
-165 |
65.300 |
-1.559 |
89.682 |
|
Uitzettingen > 1 jaar |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
Vlottende activa |
Uitzettingen < 1 jaar |
84.680 |
-137.904 |
28.530 |
-115.013 |
||
Liquide middelen |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
Overlopende activa |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
84.515 |
-72.604 |
26.971 |
-25.331 |
||||
Passiva |
Vaste passiva |
Vaste schuld |
4.638 |
4.456 |
1.917 |
667 |
|
Vlottende passiva |
Vlottende schuld |
-108.754 |
-157.351 |
0 |
-1 |
||
Overlopende passiva |
0 |
0 |
0 |
0 |
|||
-104.116 |
-152.895 |
1.917 |
666 |
||||
EMU-saldo |
-188.631 |
-80.291 |
-25.054 |
25.997 |
|||
EMU-saldo referentiewaarde 2026 |
-90.427 |
-90.427 |
-90.427 |
-90.427 |
|||
Verschil |
-98.204 |
10.136 |
65.373 |
116.424 |
|||
Investeringsbesluit
Terug naar navigatie - Balansinformatie - InvesteringsbesluitOnderstaand investeringsbesluit is onderdeel van de beslispunten van het Statenvoorstel.
- De investering in DRIS ad € 3.150.000, waarvan de beheer en onderhoudskosten inde begroting zijn opgenomen, zal in 10 jaar worden afgeschreven. De jaarlijkse kapitaallasten ad € 315.000 zijn integraal verwerkt in de totale herberekening van de kapitaallasten.
- Daarnaast stellen wij voor om € 42.000 aanvullend krediet beschikbaar te stellen voor de verduurzaming door middel van zonnepanalen bij het Limburgs museum. Het krediet, zoals voorgesteld bij de Voorjaarsrapportage 2026, blijkt na aanbesteding € 42.000 duurder uit te vallen. Omdat de investering over 25 jaar wordt afgeschreven zijn de additionele kapitaallasten € 1.680 per jaar.
Voor de verduurzaming van het Limburgs Museum wordt een aanvullend investeringskrediet (€ 0,04 mln.) beschikbaar gesteld voor het plaatsen van zonnepanelen.
€ x 1.000 |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Investeringsbesluit |
Programmabegroting 2027 |
Fasering |
|||||
Afschrijvingstermijn |
Kredietbedrag |
Looptijd |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|
Vervanging DRIS |
10 |
3.150 |
2027 t/m 2030 |
3.150 |
|||
Zonnepanelen Limburgs Museum |
25 |
42 |
2027 |
42 |
|||
Totaal |
3.192 |
3.192 |
0 |
0 |
0 |
||